News Bureau | University of Illinois

NewsBureauillinois
University of Illinois at Urbana-Champaign logo

Archives

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008
Email to a friend envelope icon for send to a friend

College of Business honors students

7/14/2003

EDITORS: Only students who signed release forms with the College of Business are included in this list.

Ginny Hudak-David, Director, Communications Office; 217-244-8146; hudakdav@illinois.edu

CHAMPAIGN, Ill. — The College of Business at the University of Illinois at Urbana-Champaign honored its students April 27th at its annual awards banquet.

The recipients and their awards (EDITORS: See list):

Nationally recognized as a leading business school, the University of Illinois College of Business has outstanding programs in accounting, business and finance at the undergraduate, graduate and professional levels.

The awards banquet is sponsored by the college Office for Alumni and External Affairs and the Council of Presidents, a student group.


COLLEGE OF BUSINESS AWARD WINNERS


ARLINGTON HEIGHTS – Matthew Paasch, Illinois Real Estate Educational Academic Scholarship

ASHLEY – Jill Wisniewski, Leiby S. Hall Scholarship

ASSUMPTION – Emily Waddington, Anna Lou Johnston Roth Scholarship

AURORA – Abby Ristau, Robert P. Reuss Scholarship

BELVIDERE – David Trueblood, Crowe, Chizek & Company LLP Outstanding Student Award

BUFFALO GROVE – Ketan Parikh, Leiby S. Hall Scholarship, Senior 100 Honorary, Top Ten Senior Award, Delta Sigma Pi Scholarship Key

CARY – Katherine Fruhauff, Paul C. Fulton Scholarship, Kenneth W. Perry Scholarship, Matthews Scholar

CHAMPAIGN – Erin Hatch, Leiby S. Hall Scholarship, Matthews Scholar; Patrick Hatch, Barent and Jessie Springsted Scholarship; Robert Russ, Leiby S. Hall Scholarship

CHANNAHON – Christel Brown, William Campfield Minority Student Award, Baxter Healthcare Award

CHICAGO – (34) Octavio Santiago, Verizon Scholarship, Top Ten Senior Award, Student Leadership Award

(37) Krystal Blake, Seymour Smidt Scholarship

(38) Angela Pierzchalski, William Campfield Minority Student Award, Grant Thornton Award

(39) Lakisha Harvey, Cozad Entrepreneurship Scholarship

(46) Jason Hough, Commerce Council Undergraduate
Scholarship President's Award

CHILLICOTHE – Craig Vonk, Caterpillar IDM Scholarship, IDM-Caterpillar Case Competition Scholarships

CRYSTAL LAKE – Erica Prindle, Leiby S. Hall Scholarship

DECATUR – Angela Fuentes, Caterpillar Excellence Award, FMC Award of Excellence Scholarship

DEERFIELD – Melanie Caron, John W. Queenan Scholarship

DeKALB – Sandra Kim, Senior 100 Honorary

DOWNERS GROVE – Carly Carmody, Jon W. Burkhardt Scholarship; Molly Rager, Leiby S. Hall Scholarship

EDWARDS – Jennifer Kim, Leiby S. Hall Scholarship, Deloitte & Touche/Jerry W. Kolb Award, Senior 100 Honorary, Matthews Scholar

EDWARDSVILLE – Mark Zelasko, Leiby S. Hall Scholarship

ELK GROVE – Reiko Satoh, Kimberly Clark IDM Scholarship

ELMWOOD – Martha Carbajo, David Kinley Educational Foundation Scholarship

GARDEN PRAIRIE – Dana Wahl, C. Rolin Niswonger Award, Senior 100 Honorary, Matthews Scholar

GENESEO – Brock Wyffels, IDM-Caterpillar Case Competition Scholarship

GURNEE – Kelly Groen, PricewaterhouseCoopers Award; Yegappan Muthappan, Kenneth W. Perry Scholarship

HIGHLAND – Melissa Timmerman, KPMG Award

HINSDALE – Katie Radcliffe, Leiby S. Hall Scholarship

HOMEWOOD – Peter Berger, Leiby S. Hall Scholarship

LA GRANGE – Kevin Leonard, Senior 100 Honorary

LAKE ZURICH – Dana Zultowski, Kinley Educational Foundation Scholarship

LINCOLNSHIRE – Victoria Fudali, Convergys Scholarship

LINCOLNWOOD – Catheriya Chutipisalkul, Edward E. Ruther Scholarship

LISLE – Erin Viner, Marvin N. Nachman Memorial Scholarship

MACOMB – Amanda Brenner, Joel D. and Analee Weisman Award, Senior 100 Honorary, Top Ten Senior Award

MANHATTAN – Daniel Coster, Leiby S. Hall Scholarship

MARYVILLE – Lindsey Bernaix, SIOR Scholarship for Outstanding Undergraduate Student in Real Estate

MATTESON – Tracy Courson, Leiby S. Hall Scholarship

METROPOLIS – Kristen Kotter, Steven B. Hahn Scholarship
MOLINE – Karlie Bert, Leiby S. Hall Scholarship

MUNDELEIN – Maryann Ranchero, Leiby S. Hall Scholarship, Top Ten Senior Award

NAPERVILLE – Jill Chu, FMC Award of Excellence Scholarship; Tyler Feret, James J. and June D. Gustat Award; Jeremy Silverman, IDM-Caterpillar Case Competition Scholarships

NEW BERLIN – Kathryn Keim, Deloitte & Touche Scholarship

NILES – Toral Bhavsar, Kenneth W. Perry Scholarship

NORMAL – Jefferson Sanders, Crowe, Chizek & Company LLP Outstanding Student Award; Jennifer Swearingen, University of Illinois Fellowship

NORTHBROOK – Laurence Jankelow, Cozad Entrepreneurship Scholarship

OAK FOREST – Firas Farahid, Robert O. Palmer and Dolores A. Palmer Scholarship

OAK LAWN – Marie Chico, David Kinley Educational Foundation Scholarship

OAK PARK – Michael Mitchell, Leiby S. Hall Scholarship, Senior 100 Honorary

ODELL – Valerie Legner, George H. and Gertrude J. Schiff Scholarship

OLNEY – Krista Fleming, John W. Queenan Scholarship

ORION – Kala Parrish, Leiby S. Hall Scholarship

ORLAND PARK – Patricia McGrenera, John W. Queenan Scholarship

PALATINE – Rachel Pierce, Kimberly Clark IDM Scholarship, IDM-Caterpillar Case Competition
Scholarships; Douglas Turcza, Goldie Maxine Cord and Marcus Franklin Cord Scholarship

PEORIA – Jennifer Crisp, FMC Award of Excellence Scholarship, Stein Scholarship for Excellence; Martel Jackson, Caterpillar Excellence Award, FMC Award of Excellence Scholarship

ROCHELLE – Alison Tolan, Russo Scholarship

SAVOY – Kathleen Wheatley, Leiby S. Hall Scholarship

SEYMOUR – Amanda Decker, James J. and June D. Gustat Award

SKOKIE – Angela Park, Leiby S. Hall Scholarship, Kimberly Clark IDM Scholarship, IDM-Caterpillar Case Competition Scholarships

SPRINGFIELD – Joshua Sung, Mead Family Foundation Endowed Scholarship

STERLING – Joanna Rodgers, Top Ten Senior Award

SUMMIT – Misha Dutt, Leiby S. Hall Scholarship

THAYER – Aaron Smith, Lloyd Morey Memorial Award

TRENTON – Todd Fischer, Senior 100 Honorary

VALMEYER – Alison Garleb, Leiby S. Hall Scholarship

VERNON HILLS – Jason Azul, James J. and June D. Gustat Award

WESTERN SPRINGS – Erica Johnson, Russo Scholarship, Matthews Scholar

WESTMONT – Eric Pucek, Department of Accountancy Scholarship

WILMETTE – Beth Massing,Leiby S. Hall Scholarship; Judy Shen, SIOR Scholarship for Outstanding Undergraduate Student in Real Estate

WINFIELD – Brian Young, Convergys Scholarship

OUT -OF-STATE


FLORIDA, West Palm Beach – Kunpeng Li, University of Illinois Fellowship

IOWA, Roland – Elizabeth Beck, Hiram W. Belnap Scholarship, Matthews Scholar

MISSOURI, Manchester – Angela Tou, Matthews Scholar

PENNSYLVANIA, Lansdowne – Garrett Timbie, Marc Norton Award

OUT-OF-COUNTRY


INDIA, Kerela, Kochi – Varun Chopra , Charles L. and Garland B. Fletcher Scholarship

HONG KONG, Tei San Tsuen Tuen Mun Nt – Ying Li, John L. and Ruth B. Morton Scholarship