News Bureau | University of Illinois

NewsBureauillinois
University of Illinois at Urbana-Champaign logo

Archives

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008
Email to a friend envelope icon for send to a friend

College of Business Award Winners named

Tracy McCabe, Director, Communications Office
217-333-4093; tmccabe@illinois.edu

Released 6/26/2007

(EDITORS: Only students who signed release forms with the College of Business are included in this list.)

CHAMPAIGN, Ill. — The College of Business at the University of Illinois honored its students in April at its annual awards banquet.

The recipients and their awards (EDITORS: See list):

Nationally recognized as a leading business school, the U. of I. College of Business has outstanding programs in accounting, business and finance at the undergraduate, graduate and professional levels. The college enrolls approximately 3,000 undergraduates and 850 graduate students in MBA, master’s and doctoral programs.


COLLEGE OF BUSINESS AWARD WINNERS


ADDISON – Ashley O’Neill, Hobart L. and Mary Kay Peer Award

ARLINGTON HEIGHTS – Lisa Luckman, Virchow Krause & Company LLP Award; Jason Weil, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

BARRINGTON – Suzanne Terese Brindise, Larry C. Johnson Scholarship, Howard Thomas Scholarship

BATAVIA – Peter Foran, Society of Industrial & Office Realtors Award

BLOOMINGDALE – Gloria M. Gonzalez, Motorola Scholarship

BLOOMINGTON – Allen David Hays, Hugh W. Frey Scholarship; Brandon Christopher Menke, College of Business Division of Rehabilitation Scholarship

BLUE ISLAND – Stephanie Horvath, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

BOLINGBROOK – Kenneth W. Moreland, NABA Academics Scholarship

BOURBONNAIS – Kyle Roger Decker, Warren H. Fuermann Scholarship, Leiby S. Hall Scholarship; Michael Notton, Motorola Scholarship, Albert and Mildred Vondenbosch Scholarship

BRIGHTON – Emily Christine Huebener, Leiby S. Hall Scholarship

BROCTON – Brock Robert Williams, Leiby S. Hall Scholarship, Lloyd Morey Memorial Award

BUFFALO GROVE – Alison Godawa, Virchow Krause & Company LLP Award; Andrew B. Gordon, Hugh W. Frey Scholarship; Jill Kaner, Top Ten Senior Award; Nicole Leah Schatzman, Leiby S. Hall Scholarship, Top Ten Senior Award, Phi Gamma Nu Key; Stacie Lynn Waimberk, Leiby S. Hall Scholarship, Barent and Jessie Springsted Scholarship

BURR RIDGE – Nisa S. Agrawal, David Kinley Educational Foundation Scholarship, John L. and Ruth B. Morton Scholarship, Cozad Entrepreneurship Scholarship

CAMARGO – Lauren Rardin, Accountancy Diversity Scholarship

CARLINVILLE – Ashley Goodman, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

CARTHAGE – Paul Randall Scheetz, Cynthia and Dan Helle Scholarship, Taslitz Family Scholarship

CHAMPAIGN – Morgan R. Gilman, Mary Sparks Alley Scholarship; Diana Kaskenovna Gonzalez, Leiby S. Hall Scholarship; Kaitlin Anne Holcomb, Hugh W. Frey Scholarship; Julie Renee Mesker, Leiby S. Hall Scholarship; Angela Y. Randle, James R. Cantalupo Scholarship; Abraham Shahbain, Kenneth W. Perry Scholarship, John W. Queenan Scholarship; Jennifer Whittington, Grant Thornton LLP Award; Roger Woodley, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

CHICAGO – (07) Joyce Wenying Ke, Mary Sparks Alley Scholarship;
(08) Alejandra Estrada, Chris Perry Scholarship
(16) Jiayi Tan, McGladrey & Pullen LLP Award, Sidney M. Stafford Scholarship
(30) Kristin M. Day, Chas Edelstein Scholarship
(41) Marisol Martinez, Caterpillar Excellence Scholarship
(43) Joshua S. Davenport, Donald & Anne Edwards Scholarship; Heather S. Wills, Ford Scholarship, Steven Hahn Scholarship, Phillip Morris Scholarship, H&R Krantz Moede Scholarship

COAL VALLEY – John Lohr, Much Shelist Scholarship

DARIEN – Muffadal Saylawala, Much Shelist Scholarship

DECATUR – Susan Marie Dexter, Leiby S. Hall Scholarship

DEERFIELD – Ashley Anne Darden, Leiby S. Hall Scholarship; Eric Gati, Marjorie Sells Carter Scholarship; Lisa Jamie Weitzman, FMC Award of Excellence Scholarship, Taslitz Family Scholarship

DELAVAN – Joshua Allen, Arthur R. Wyatt Accounting Scholarship

DUQUOIN – Calen J. Campanella, Mary Sparks Alley Scholarship, Delta Sigma Pi Scholarship; Taryn Dettman, Kenneth W. Perry Scholarship, Marvin N. Nachman Memorial Scholarship

EFFINGHAM – Julia L. Buhnerkempe, Hugh W. Frey Scholarship

ELK GROVE VILLAGE – Daniel Homan, Marjorie Sells Carter Scholarship

ELMWOOD – Elizabeth M. Waite, Leiby S. Hall Scholarship

ELWOOD – Kevin Thomas Bernhard, Hugh W. Frey Scholarship

FARINA – Bethany A. Kramer, Peggy Pool Graening Scholarship

FLOSSMOOR – Brent C. Stern, Alpha Kappa Psi Scholarship Key

FRANKFORT – Susan Ly, Leiby S. Hall Study Abroad Scholarship

GLENDALE HEIGHTS – Ankit Patel, Caterpillar Excellence Award

GLENVIEW – Lauren Grodsky, Lillian and Morrie Moss Fellowship; Janet Lee, Mary Sparks Alley Scholarship

GURNEE – Laura Nicole Nemeth, Warren H. Fuermann Scholarship, Leiby S. Hall Scholarship, McGladrey & Pullen LLP Award; Alice Pihuleac, Leiby S. Hall Scholarship

HARRISBURG – Adam Dean West, FMC Award of Excellence Scholarship, Taylor Award

HAWTHORN WOODS – Kelly Elizabeth Maynard, Leiby S. Hall Scholarship, Mead Family Foundation Endowed Scholarship

HIGHLAND PARK – Brittany D’Arcy, Mary Sparks Alley Scholarship

HINSDALE – Benjamin Yao, Phi Gamma Nu Rose Award

HOFFMAN ESTATES – Anna P. Brewster, Hugh W. Frey Scholarship; Carl Thomas III, Virchow Krause & Company LLP Award

HOMEWOOD – Emily A. Hurtubise, Mary Sparks Alley Scholarship; James Lyznicki, KPMG LLP Award

JOLIET – Matthew Alexander Paquet, Ronald Jeffris Scholarship, Kimberly-Clark Scholarship (MIS),

JOY – Michael Scott Bridgford, Leiby S. Hall Scholarship, Alice Waldoff Scholarship, Top Ten Senior Award, Weinstein Student Leadership in Business Award

JUSTICE – Shadia Damra, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

LAKE FOREST – Elizabeth Ann Rahn, Business Loyalty Scholarship, Peggy Pool Graening Scholarship

LAKE VILLA – Indra Verbiejute, Leiby S. Hall Scholarship

LAWRENCEVILLE – Shana Courtney, Ernst & Young LLP Award

LEMONT – Sebastian Gawenda, Ken and Betty Hughes Scholarship

LIBERTYVILLE – Eujin Kwak, Steven N. Miller Scholarship; Jeffrey Sheehy, Navigant Consulting Inc. Award

LINCOLNSHIRE – Xiaorong Jajah Wu, James R. Hall scholarship, Leiby S. Hall Scholarship

LINDENHURST – Erin Stein, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

LONG GROVE – Jessica R. Tarica, Leiby S. Hall Scholarship, Lillian and Morrie Moss Fellowship

MATTESON – Adenike Adesokan, Johnson & Johnson Case Competition

McHENRY – Sarah Caitlan Newlon, Russo Scholarship

METAMORA – John C. Armstrong, Cozad Entrepreneurship Scholarship

MOKENA – Roseann Marie Koefoed, Crowe Chizek Alpha Kappa Psi Scholarship, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

MORTON – Bradley Curtis, Johnson & Johnson Case Competition; John T. Smillie, Mary Sparks Alley Scholarship, Edward Whittaker Student Award

MOUNT PROSPECT – Adam E. Keene, Mary Sparks Alley Scholarship, Caterpillar Excellence Scholarship; Siqi Wang, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

NAPERVILLE – Kyla M. Bachtell, Stein Scholarship for Excellence; Lindsay S. Blake, Joel D. and Analee Weisman Award; Rutvij Desai, Sidney M. Stafford Scholarship; Heather M. Knorr, Mary Sparks Alley Scholarship; Kurt Kuczora, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship; David Lloyd Jr., PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship; Paul M. Ripsky, Russo Scholarship

NEWTON – Miranda Story, Lillian and Morrie Moss Fellowship

NORTHBROOK – Daniel Ross Dorfman, FMC Award of Excellence Scholarship, Allen John Kreitzer Jr. Scholarship; Jessica A. Elek, James J. and June D. Gustat Scholarship, Michael K. Magill Scholarship; Jeffrey Holmes, Harold E. Eisenberg Foundation Scholarship; Benjamin Patzik, FMC Award of Excellence Scholarship, Taslitz Family Scholarship; Cynthia Wong, Mary Sparks Alley Scholarship

O’FALLON – Jessica K. Bryce, Leiby S. Hall Scholarship, Ronald Jeffris Scholarship

OAK FOREST – Zaid Farahid, Kenneth W. Perry Scholarship

OAK LAWN – Jason J. Aguiar, Russo Scholarship

OAKWOOD – Dana Lyons, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

OLMSTED – Whitney Brown, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

ORION – Amanda Fuller, Deere Scholarship

ORLAND PARK – Juan Barajas, Accountancy Diversity Scholarship; William Guska Jr., BKD LLP Scholarship

PALATINE – Sarah E. McDaniel, Hugh W. Frey Scholarship; Michael Thomas VanAcker, Stanley N. Gore Scholarship, Leiby S. Hall Scholarship

PANA – Bryan Nicolas, Johnson & Johnson Case Competition

PARIS – Audra Tyler, Accountancy Diversity Scholarship

PARK FOREST -– Joshua Kolkebeck, Kenneth W. Perry Scholarship, Ernst & Young LLP Award

PARK RIDGE – Jeremy Louis Nuzzo, Abahamson Scholarship, Mary Sparks Alley Scholarship, Max E. & Miriam F. Tarble Scholarship; Alexander Schallmo, Business Loyalty Scholarship

PEORIA – Michael David Gamage, Hugh W. Frey Scholarship; Kimberly Vu Honag, Alice Waldoff Scholarship

PEOTONE – Brittany Nicole Oliver, Stanley N. Gore Scholarship, David P. Middlemas Scholarship

PERU – Matthew Storkman, Top Ten Senior Award

PLAINFIELD – Dustin A. Carrozza, Goldie Maxine Cord and Marcus Franklin Cord Scholarship, Charles L. and Garland B. Fletcher Scholarship, Trone Scholarship

PLANO – Ariel Avila, Leiby S. Hall Scholarship

PROSPECT HEIGHTS – Jessica Lynn Graham, Russo Scholarship; Malgorzata Mrowka, Elmer Staats & Chuck Bowsher Scholarship

QUINCY – Joshua Barnett, PricewaterhouseCoopers LLP Award

RIVERSIDE – Jordan M. Burdinie, Russo Scholarship; Jessica Anne Jurkovic, Leiby S. Hall Scholarship

RIVERWOODS – Jeffrey David Glickman, Hugh W. Frey Scholarship

ROCKFORD – Jeffrey Teare, Harold V. & Caroline H. Miller Scholarship

SANDWICH – Jenna M. Smith, Leiby S. Hall Scholarship

SCHAUMBURG – Bradley Archibald, BKD LLP Scholarship, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship; Matthew Thomas Schrieber, Leiby S. Hall Scholarship; Stephanie Spiering, Top Ten Senior Award, Patrick J. Cleary Award; Eve Yanaki, Stein Scholarship for Excellence

SKOKIE – Sara Nellise Davidson, Leiby S. Hall Scholarship; Raymond Mok, Navigant Consulting Inc. Award; Deven Monga, Top Ten Senior Award

SMITHTON – Suzanne Balch, Robert O. and Dolores A Palmer Scholarship; Jason Christopher Mueller, James J. and June D. Gustat Scholarship, Leiby S. Hall Scholarship

TAYLORVILLE – Kyle Joseph Hempen, Anna Lou Johnston Roth Scholarship; Jessica A. Podeschi, Anna Lou Johnston Roth Scholarship; Amy Waddell, Accountancy Diversity Scholarship

TINLEY PARK – Katherine Allen, Leiby S. Hall Scholarship

URBANA – KinKei Mok, Ernst & Young LLP Award; Matthew Stern, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship; Jennifer Wu, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship, Ernst & Young LLP Award

VERNON HILLS – Michael Glenn Kirchner, Peter Schaeffer Scholarship; Sarah M. Romberg, Mary Sparks Alley Scholarship

WESTCHESTER – Ernest Lee Baker III, Mary Sparks Alley Scholarship, Caterpillar Excellence Scholarship

WESTERN SPRINGS – Richard D. Barritt, ADM Scholarship, Top Ten Senior Award, Delta Sigma Pi Key

WHEATON – Michael J. Labelle, Leiby S. Hall Scholarship, Mead Family Foundation Endowed Scholarship

WHEELING – Kristina Morales, BDO Seidman LLP Award, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

WILLIAMSVILLE – Jill E. Kording, Leiby S. Hall Scholarship, Warren H. Fuermann Scholarship

WILLOW SPRINGS – Carolyn V. Rozich, Phi Gamma Nu Scholarship Key

WOODRIDGE – Steven Crowley, Deloitte & Touche LLP/Jerry W. Kolb Award; Melissa C. Manjarres, Mary Sparks Alley Scholarship


OUT-OF-STATE


ALASKA, Fairbanks – Jason Henry Hackenmiller, Robert Mautz Honorary Scholarship, George Huff Award, Robert O. Palmer and Dolores A. Palmer Scholarship

CALIFORNIA, Alamo – Allison B. Beringsmith, Top Ten Senior Award

Camarillo – Yiqing Yan, Mary Sparks Alley Scholarship, David Kinley Educational Foundation Scholarship

INDIANA, Fort Wayne – Kristin P. Murphy, Mary Sparks Alley Scholarship

MARYLAND, Potomac – Catherine Lee Lien, Mary Sparks Alley Scholarship; James J. Lien, Leiby S. Hall Scholarship, Mead Family Foundation Endowed Scholarship

MASSACHUSETTS, North Andover – Kristine Nicole Hanson, Ford Scholarship

MICHIGAN, Southfield – Whitney J. Terrell, Mary Sparks Alley Scholarship

MISSOURI, Chesterfield – Wendy Gao, PricewaterhouseCoopers LLP Scholarship

NEW JERSEY, West Caldwell – Tina Shao, James R. Hall Scholarship, Leiby S. Hall Scholarship, Howard Thomas Scholarship

NEW YORK, Fresh Meadows – Geoffrey Lawrence Ng, Mary Sparks Alley Scholarship, Convergys Scholarship

OHIO, Cincinnati – Richard Gabe Shulman, Mary Sparks Alley Scholarship

Hamilton – David Joseph Brown, ADM Scholarship, Edward F. and Maisie L. Heiken Scholarship

OUT-OF-COUNTRY

PUERTO RICO, San Juan – Beatriz Mendoza, Mary Sparks Alley Scholarship